Cildinizin yenilenmesi için...

Vücudunun yorgunluğunu attığı karanlık saatler, cilt için de büyük önem taşıyor. Tıpkı vücudun gibi, cildin de kendini uyku sürecinde yeniliyor. Günün yorgunluğunu atmak için deliksiz bir uyku gibisi yoktur. Tüm stres ve günlük kaygılardan uzak kalınan bu özel zamandan en verimli sonucu alabilmek için şartların uygun olması gerekir. Cildimizin de aynen bedenimiz gibi kendini uyku sürecinde yenilediğini biliyoruz. EsteWorld Etiler’den Dermatolog Gül Yıldırım, insan vücudunda her hücrenin gece-gündüz ve yaz-kış gibi periyotlarla, ritmik ve süreklilik gösteren bir düzen içinde işlediğini söylüyor: “Bu mükemmel biyoritim yaşam boyu devam eder. Vücudumuzda süregelen bu ritmik değişikliklere en güzel örnek, sabahın erken saatlerinde salgılanan stres hormonu kortizol üretimidir. Cildimizdeki hücreler de gece ve gündüz fonksiyonel değişiklikler gösterir.”

Cildin gün boyunca değişim geçirdiği, araştırmalar sonucunda da kanıtlanmış: Gün ışığı azaldığında cilt metabolizması daha hızlı çalışmaya başlıyor. Saatler 23.00’ü gösterdiğinde, kan dolaşımı en üst noktaya ulaşarak yenileme ve onarma mekanizmaları hız kazanıyor. Bu saatten sabahın erken saatlerine kadar, hücre bölünme ve yenilenme faaliyetleri en üst noktada devam ediyor ve yaklaşan güne hazırlık tamamlanıyor. Bunun bilincinde olan kozmetik markaları da, gece bakımı için çeşitli krem ve serumlar hazırlıyor. Bu ürünlerin ortak özelliği, gündüz ürünlerinden çok daha ayrıntılı bir bakım sağlaması. Sonuçları da diğerlerine oranla çok daha hızlı ve kalıcı oluyor.


Uyku sırasında güneş, rüzgâr ve hava kirliliği gibi çevresel faktörlerden uzak duran cilt, kendini yenilemek için ideal bir ortama kavuşur. Yüzdeki akne, leke ve çizgiler üzerinde yapılan araştırmalar da gösteriyor ki, bu hasarlar uyku sırasında çok daha çabuk iyileşiyor. Geceleri ciltteki hücreler harekete geçerek, hasara uğramış olan DNA’yı onarmak için çalışıyor. Gün içinde mimiklerden ve çevresel faktörlerden oluşup derinleşen kırışıklıklar da gece kremleriyle onarılabiliyor. Dermatolog Gül Yıldırım, cildin gereksinim duyacağı hammaddeleri gece sunmak gerektiği düşüncesinde: “Transepidermal su kaybının çok fazla olduğu bu zaman diliminde uygulanacak ürünlerle, cildin su kaybı önlenmiş olur. Eğer cildinin uzun yıllar gergin, parlak ve kırışıksız olmasını istiyorsan, gece ürünlerini kullanmayı ihmal etmemelisin.”
Cildi nemlendiren, yenileyen ve besleyen formüllerin içeriğinde sedir ağacı özü, üzüm tohumu, deniz yosunu, buğday tohumu ve çeşitli vitaminler bulunuyor. Bu ürünler, içeriğindeki maddeler sayesinde cilt tarafından çok daha kolay emiliyor. Doktor Yıldırım, gece ve gündüz önerilen ürünler arasındaki farklara işaret ediyor: “Gündüz kullanılan ürünler, dış etkenler ve ultraviyole ışınlarından korunma amaçlı filtreler içerebilir. Ayrıca gün boyunca tahriş edici etkenlerle karşılaşan cildimizi korumak üzere bariyer işlevi gören özel lipidler barındırabilir. Gün içinde maruz kalınan çeşitli kimyasallar ve çevresel etkenler, hücre döngüsünde hızlanmaya ve hücrelerin tam olarak farklılaşmadan ve olgunlaşmadan yüzeye ulaşmasına sebep olur; böylece ciltte kuruma, pullanma ve kabuklanma meydana gelir.” Yıldırım, gece ürünlerinde ise hücre farklılaşmasını uyararak bu sorunu gidermek için A, B ve C Vitaminleri olduğunu söylüyor. Bu ürünlerin tedavi edici etken maddeleri saf hâlde içermeleri gerektiğini de biliyoruz. Ton farklılıkları olan matlaşmış ciltler için, saf C Vitamini içeren ürünler özellikle tavsiye ediliyor.

1/ Gece Kremleri
Doğal içeriklere sahip bir gece kremi tercih ediyorsan, (1) Biotherm Skin Ergetic High Recovery Moisturizer Overnight Detox Gece Bakımı (115 TL) kullanmalısın. Çay, esmer buğday, soya, kandak ve kızılcık özleri içeren bu krem, detoks etkisi yaratarak hücrelerin toksin ve kirlerden arınmasını sağlıyor.
Hassas ciltli olanlar, yüzde 100 doğal içeriklerden oluşan (6) Décleor Aroma Night Aromasence Baume de Nuit Rose D’Orient (162 TL) tercih edebilir. Ürünün içeriğindeki saf neroli ve gül yağları, gün boyu stres altında olan cildi yatıştırıp rahatlatıyor.
Yağlı bir cilde sahipsen, (2) Clinique Youth Surge Night Combination Oily (165 TL) senin için çok uygun bir ürün. Sirtuin teknolojili bu gece kremi, etkili ajanlar içeriyor ve cildi doğal bir şekilde onarıyor. Doğal kolajenle cildi doldurup, çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azaltıyor.
Cildinin çok kuruyup kırıştığını hissediyor ve kısa sürede toparlamasını istiyorsan, (5) Guerlain Issima Super Aqua Gece Kremi’ni (249 TL) denemelisin. Bu krem, zamanla oluşacak hasarlara karşı da cildi güçlendiriyor.
Daha evvel oluşmuş lekelerden şikâyetçiysen, (3) Shiseido White Lucency Recovery Gece Kremi (166 TL) kullanabilirsin. Bu ürün, pürüzsüz, eşit parlaklıkta ve mükemmel aydınlıkta bir cildin oluşmasını sağlıyor.
İçeriğinde C Vitamini bulunan (e) Benev C-12 Cream (220 TL), düzenli kullanım sonucunda elastikiyet kaybı olan bölgelerin sıkılaşmasına, lekelerin, göz altı torbalarının, morlukların ve çizgilerin görünümünün azalmasına yardımcı oluyor.
Tüm cilt tipleri için uygun olan (4) Nuxe Nuxuriance Yaşlanma Karşıtı Yoğunlaştırıcı Gece Kremi (150 TL) ise, içeriğindeki Tetrapeptid ile desteklenmiş arakorya tohumu, Bakau bitki hücreleri ve Maca Kökü sayesinde cilt dokusunu yoğunlaştırıyor ve doğal ışıltısına kavuşmasını sağlıyor.
Yüz ve boynundaki kırışıklıklardan çok rahatsız oluyor ve güçlü bir yaşlanma karşıtı formül arıyorsan, (7) Estée Lauder Resilience Lift Night (280 TL), dertlerine çare olacak. Bu ürünün içeriğindeki Extreme Lift3 Complex formülü sayesinde, cildin çok daha etkin ve hızlı bir şekilde daha sıkı ve biçimli hâle gelecek.
2/ Gece Serumları
Serumlar cilde kremlerden daha iyi nüfuz edebildiği için birçok kadın tarafından tercih ediliyor. Cilt kusurlarını gidermek için, etkili gece serumlarına yatırım yapmalısın.
Leke sorunu yaşayan ciltler için geliştirilmiş (a) Bioderma White Objective Serum (99,50 TL) içerdiği W.O. Kompleksi sayesinde kahverengi lekelerin yok olmasını sağlarken yeniden belirmesini engelliyor. Tüm cilt tipleri için uygun olan (b) La Praire Cellular Anti-Wrinkle Sıkılaştırıcı Serum (420 TL), eşsiz hücresel bileşimi ile tüm cilt fonksiyonlarını desteklerken, Retinol bileşimi ince çizgileri cildi tahriş etmeden gideriyor. (c) Lancôme Visionnaire Serum (270 TL) ise, gücünü LR 2412 molekülünden alıyor. Bu özel molekül, cildin kendini yenileme sürecini geliştiren mikro dönüşümler serisini tetikleyerek cilde maksimum fayda sağlamak amacıyla tasarlanmış. Ürünün kullanımıyla, ciltteki kırışıklık, leke ve renk eşitsizlikleri günden güne azalıyor.
Eğer cildin ciddi su kaybı belirtileri gösteriyorsa, (d) Valmont Hydra Regenetic Serum (535 TL) kullanmalısın. Yüksek molekül ağırlığına sahip Hyalüronik Asit, dehidrasyon kaynaklı ince çizgilerin yüzeyini dolduruyor. Nemi emip suyu hücrelerde tutuyor. Cildinde ciddi kuruluk sorunu varsa (f) DDF Restoring Gece Serumu (295 TL) da sana yardım edebilir. Ürünün içeriğindeki serbest radikal avcısı Turmerik Kompleks ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azaltırken, kafein kan dolaşımını hızlandırıp cildin nemli kalmasını sağlıyor.
3/ Göz Altı Bakımı
Göz altlarındaki torbalar ve kaz ayağı görünümünü gidermek için en uygun zaman gece uykusudur. Piyasadaki en etkili bu dört göz altı ürününü geceleri kullanarak daha faydalı olmalarını sağlayabilirsin. Oturmuş çizgileri olan cilt tipleri için tasarlanmış (1) Chanel Ultra Correction Line Repair Yeux (179 TL), cilde esnekliğini geri kazandırarak kırışıklıkların iz bırakmasını engelliyor. Carita (2) Progressif Anti Age Perle De Jeunesse Yeux (200 TL) ise inci tozları ve anti glikasyon peptitleri ile göz çevresini ve göz kapaklarını sıkılaştırıyor. Göz çevresindeki yorgunluk belirtilerini en aza indirmek için (3) Natura Bisse Diamond Line Bio Lift Eye (510 TL) tercih edebilirsin. Göz çevresindeki cildin elastikiyetini arttırıp çizgi ve kırışıklıkları azaltan bir diğer ürün de (4) Obagi Elastiderm Eye Cream (215 TL). Cildin kendini doğal olarak yenilediği gece uykusu sırasında, doğal kolajen ve elastin yenilenmesine yardımcı oluyor.
Yazı: Ece Çağlar
 Kaynak :WomensHealt

0 Response to "Cildinizin yenilenmesi için..."

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

wibiya widget

powered by Blogger | WordPress by Newwpthemes | Converted by BloggerTheme