Islak yolda daha güvenli sürüş...

Her sürücü, ıslak yolda durmanın daha çok mesafe gerektirdiğini bilir. Peki, nedenini biliyor musunuz? Ve ıslak yol koşullarının sürüşün neredeyse her yönünü etkilediğini biliyor musunuz?

Yağışlı hava, yol yüzeyinin suyla dolmasına neden olan küçük çukurlar ve birikintiler demektir. Bu durum yolla lastiğiniz arasındaki teması önemli ölçüde düşürür ve yol tutuşunu azaltır.
Yola tutunun
Lastik sırt deseni, lastikten mümkün olduğunca çok suyu tahliye edecek, yol yüzeyini kuru tutacak ve yol tutuşu koruyacak şekilde tasarlanır. Su  kenarlara itilirken kanallar suyu tutarak dışarı atar. Bloklardaki kılcal kanallar daha sonra lastik ile yol arasındaki su tabakasını delip geçer, böylece “kusursuz temas” sağlanabilir.
Hava nasıl olursa olsun, güvende kalın
Lastiğin yerle temas eden kısmının şekli de yol tutuş açısından gerçek bir fark yaratır. Bu alanı dikdörtgen yerine yuvarlak şekilde tutan günümüz lastikleri, yolda çok fazla su olduğunda daha iyi performans göstererek yolu kuru tutmak ve ıslak yolda kayma riskini azaltmak için suyu dışarı doğru iter.
Yağışlı havada güvenli sürüş tüyoları
Yağışlı havada, yollar kayganlaşır ve görüş imkânı yağmur ve serpinti nedeniyle azalabilir.
  • Aracınız yavaş sürün.
  • Önünüzdeki araçlarla aranızda güvenli bir fren mesafesi bırakın. Durma mesafelerinin yol ıslak olduğunda uzadığını unutmayın.
  • Kısa farlarınızı kullanın.
  • Yapabildiğiniz kadar istikrarlı sürün – ani hız ve fren yapmak veya virajı çok hızlı almak, yol tutuş kabiliyetini azaltır.
  • Lastiklerin iyi durumda ve doğru basınçla şişirilmiş olduğundan emin olun.
  • Eğer ıslak yolda kaymaya başlarsanız, ayağınızı gaz pedalından yavaşça kaldırın, fakat fren yapmaya kalkışmayın. Aracınızı boş vitese takın ve yeniden hakimiyeti sağlayıncaya kadar yavaşlamasına izin verin.
Sizin için Michelin TARAFINDAN HAZIRLANMIŞTIR

0 Response to "Islak yolda daha güvenli sürüş..."

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

wibiya widget

powered by Blogger | WordPress by Newwpthemes | Converted by BloggerTheme