Bembeyaz Gülüşler….Yemeklerden sonra dişetleri ile dişlerin birleştiği yerde bakteri plağı denilen bir plak oluşur. Bu plak binlerce bateri içerir ve fırçalama ile temizlenmediği sürece üzerine yeni bakteri plakları çöker.
Bakteri plağının üzerine zamanla tükürük içerisindeki Ca iyonları yerleşerek diş taşı oluşturur. Diş taşı, dişetine yapacağı baskı nedeniyle dişeti hastalıklarının gelişmesine neden olabilir. Bu yüzden düzenli olarak dişleri fırçalamak gerekir.
 Dişlerimizi her yemekten sonra günde 3 defa fırçalamalıyız. Fırçayı doğru biçimde dişlerin üzerine yerleştirmeliyiz. Fırça, diş ve dişeti birleşimine yerleşmelidir. Fırçanın kıllarının yarısı diş üzerinde, yarısı dişeti üzerinde olmalıdır. Yuvarlak hareketlerle dişler fırçalanmalıdır. Sadece sağ-sol ve yukarı-aşağı hareketleri yeterli gelmez.
Genellikle hassas dişetleri için yumuşak diş fırçası kullanmak gereklidir. Fakat kişiye en uygun diş fırçası seçimini, kendi diş hekimi söyleyebilir. Her insanın dişeti formu çok farklıdır ve buna uygun fırçanın nasıl olabileceğini hekiminin tavsiye etmesi daha faydalı olur.
Çürüklerin önlenmesinde iki etkili yol vardır. Bunlardan birincisi ve en önemlisi, ağız hijyenidir. Bu da diş fırçalamayı ve diş ipi kullanımını aksatmamak, bu işlemleri etkin ve yeterli olarak yapmak anlamına gelir. İkincisi ise, 3 yaşından itibaren diş hekimini her 6 ayda bir kere ziyaret etmek ve oluşabilecek problemlere erken çözüm bulmaktır.
 Başlangıç aşamasında tespit edilen dişeti hastalıklarının tedavisi oldukça basittir. Yapılacak diş taşı temizliği ve ağız hijyeni eğitimi sorunu çözecektir.
Fırçalama ile dişin sadece belirli bölgelerini temizleyebiliriz. Fakat diş aralarına fırça kılları yeterince giremez. Bu nedenle dişlerimizin ara bölgelerini diş ipi ile temizlemeliyiz. Farklı diş yapıları için farklı diş ipleri bulmak mümkündür. Örneğin sık dişler için mumlu diş ipi kullanılabilir.

Dişeti ve diş birleşiminde oluşan bakteri plaklarının içinde bulunan bakteriler, dişeti dokusunun içine girer ve diş taşını oluşturur. Diş taşının mekanik baskısı nedeniyle de enfeksiyon oluşmaya başlar. Bu enfeksiyon sonucu dişetinde şişme meydana gelir ve dişeti kızarır, kanamaya eğilimli hale gelir. Dişeti hastalığının en büyük belirtisi ise, fırçalama esnasında veya sert bir besin yerken oluşabilecek dişeti kanamasıdır.

0 Response to "Bembeyaz Gülüşler…."

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

wibiya widget

powered by Blogger | WordPress by Newwpthemes | Converted by BloggerTheme