Saç kırılmasını önlemek için ne yapmalıyız?

Saçlarınız ne kadar sağlıklı ve parlak olursa olsun, saç kırıkları var ise saçlarınızın kalitesine gölge düştüğünün göstergesidir.

Fön, kimyasal içerikli boya ve şampuanlar, yanlış saç bakım ürünü tercihi, saç fırçaları, yüksek ısıda çalışan saç kurutma makineleri gibi pek çok faktör saçınızı yıpratarak kırılmaya sebep olur. Ancak bu yıpranmanın etkilerini azaltmak mümkün.

ÖNCE NEM ve PROTEİN
Saç kırılmasında en önemli etken saçın nemini kaybetmesidir. Gerekli miktarda su bulunmaması halinde saç teli elastikiyetini kaybeder ve zayıflar. Sağlığını kaybeden saç teli kopar. Öncelikle saçın nem dengesi yeniden kazandırılmalı ve protein ihtiyacı giderilmelidir. Kırılma olayı saç telinin incelmesi ve kopması şeklinde olur. Uygun ürünler kullanılmadığı taktirde saç kestirilse dahi kırılma devam edebilir. Protein ise saçın en önemli ihtiyaçlarından birisidir. Ekisikliği durumunda saçın zayıflayarak kırılma riski artar.

SAÇ UÇLARINDAN KESTİRMEK
Kırılmanın saç uçlarından başladığını düşünürsek, bu kısımlardan bir miktar kestirmenin ve bu sayede hasar görmüş bölgeyi yok etmenin önemi büyüktür. Kırıklar için saç uçlarından çok az miktar kestirmeniz sağlıklı uzaması için de zemin hazırlayacaktır.

MAŞA KULLANMADAN 2 KERE DÜŞÜNÜN
Saçlar, ısı yardımıyla saça şekil verilirken kırılmaya maruz kalır. Uzmanlar saç maşalarının, saç kurutma ve fön makinelerinin, saç sağlığı üzerine olumsuz etkilerini sürekli vurgulamaktalar. Maşa ise bu tür makinelerin arasında en acımasız olanıdır. Eğer saç sağlınız üzerine kaygılarınız varsa ve kırık ve dökülmelerden rahatsız oluyorsanız bu tür makineleri kullanmadan önce bir daha düşünmelisiniz.

DOĞRU FIRÇA ve TARAMA
Saç nemliyken daha hassastır ve kolay kırılır. Bu sebeple kurulama esnasında mümkün olduğunda hassas davranmalı, yumuşak bir havlu tercih etmelisiniz. Ayrıca geniş dişli taraklarla taranması, taramaya saçın uçlarından başlanarak açıldıkça yavaş yavaş yukarı doğru çıkılması tavsiye edilir.

BOYA ve PERMAYA DİKKAT
Boya, perma gibi ürünlerin uygulanması sırasında ve doğru ürünün seçiminde oldukça dikkatli davranılmalıdır. Ne yazıkki bu tür ürünler içerdikleri kimyasal maddeler yoluyla, saç sağlığı için ciddi tehdit oluşturmaktadır.

GÜNEŞ ve DENİZ MASUM DEĞİL
Özellikle yaz aylarında maruz kalınan güneş ışığı ve deniz kumu da saçın kırılmasına etki eden diğer olumsuz faktörlerdir.

DOĞAL ÜRÜNLER TERCİH EDİN
Kırıkları azaltmak saçları güçlendirmekten geçer.

0 Response to "Saç kırılmasını önlemek için ne yapmalıyız?"

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

wibiya widget

powered by Blogger | WordPress by Newwpthemes | Converted by BloggerTheme