Fıstık ezmeli, reçelli kalp kurabiyeler...

Sevgililer Gününde sevdiğinize ve misafirlerinize ‘sevgiyle’ hazırlanmış, el emeği göz nuru hediyeler verin.Davetlilere evden ayrılırken aşk sloganı iliştirilmiş, özel kutulara doldurulmuş kalpli kurabiyeler takdim edebilirsiniz mesela (Kalpli kurabiyelerin tarifini aşağıda bulabilirsiniz!) . Veya evde yaptığınız reçeli, küçük kavanozlara doldurup sunun. Herkese uygun, özenle düşünülmüş hediyeler her zaman takdir edilir.

Kalp şeklinde keselere doldurulmuş kurutulmuş lavanta ve hoş kokulu sabunlar özellikle kadınlara hitap ederken, Sevgililer Günü’nün klasik hediyesi çikolatalar kadınları olduğu gibi erkekleri de sevindirir.

Unu, kabartma tozunu ve isteğe göre bir fiske tuzu yoğurun. Yarım paket margarini, eşit miktarda (1er çay bardağı kadar) esmer şekeri ve toz şekerini mutfak robotunda, orta hızda ve karışım beyazlayıncaya kadar çırpın. Dilediğiniz tat yoğunluğuna göre bir miktar fıstık ezmesini, sonra da bir adet büyük boy yumurtayı ekleyin. Mutfak robotunun hızını düşürün ve en başta hazırladığınız un karışımını hamur oluşuncaya kadar ekleyin. Eğer elde ettiğiniz hamur elinize yapışıyorsa, 5-10 dakika buzdolabında tutun.

Fırını 175 dereceye getirin. Hamuru her biri yaklaşık iki yemek kaşığı büyüklüğünde parçalara bölün. Hazırladığınız  hamur parçalarını fırın kâğıdı serilmiş tepsi üzerine aralıklarla dizin. Kalp şeklindeki kek kalıplarını hamurlara bastırın. 20 dakika buzdolabında bekletin.

Fırında 12 dakika pişirdikten sonra tahta bir kaşığın sapıyla veya parmaklarınızla kalp şekillerini düzeltin. Her bir kalbi reçelle doldurun. Kurabiyeler sertleşene kadar, yaklaşık 7 dakika daha pişirin.

0 Response to "Fıstık ezmeli, reçelli kalp kurabiyeler..."

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

wibiya widget

powered by Blogger | WordPress by Newwpthemes | Converted by BloggerTheme