Brokoli Çorbası

Brokoli;turpgiller familyasına ait, küçük yeşil yumruları olan bir kış sebzesidir.Brokolinin morfolojik yapısı karnabaharı andırır.
20. Yüzyılın başlarında İtalyan göçmenlerin Amerika’ya getirdikleri brokoli, Avrupa’da uzun süre egzotik bir bitki olarak kabul edilmiştir. (Kaynaklar: whfoods.com, Vikipedi)
Daha çok haşlanmış veya buharda pişirilmiş olarak tüketilen brokoli; zeytin, domates ve sarımsak gibi güçlü lezzeti olan gıdalarla çok uyumludur.
Brokoli, buzdolabında saklanmalı, alındığı tarihten itibaren en fazla iki hafta içinde tüketilmelidir. Zira daha uzun süre saklandığında rengi bozulur ve tomurcukları dökülmeye başlar.

İnce doğranmış soğan ve sarımsağı uzun saplı bir tencerede kavurun. Soğan ve sarımsak kahverengileşmeden brokoliyi ekleyin ve 5 dakika pişirin.
Ardından zar şeklinde doğradığınız patatesleri ve bir litre sebze suyunu (Knorr’un toz veya tablet şeklindeki et veya tavuk bulyonlarından da kullanabilirsiniz) ekleyin. İsteğe göre tuz ve karabiber ekleyin.
Tencerenin kapağını kapatıp, düşük ateşte yaklaşık 10-12 dakika pişirin (patatesler tamamen pişmeli!).
Çorbayı mutfak robotuna alın ve içine İtalyan Mascarpone peynirini (süpermarketlerden satın alabilirsiniz) ekleyin. Karışımı akıcı ve kremsi kıvama gelene kadar yüksek hızda çırpın. Çorbanız hazır!Afiyet olsun...

0 Response to "Brokoli Çorbası"

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

wibiya widget

powered by Blogger | WordPress by Newwpthemes | Converted by BloggerTheme