Aşk Var mı, Yok mu? (Candan Ünal)

İnsan yaşamı boyunca pek çok faktörden etkilenerek, kendine bir takım değerler belirler. Dostluk, güzellik, kötülük, iyilik gibi kavramların içini; ailesinden, sosyal çevresinden, toplumsal yapıdan ve öğrendiklerinden yola çıkarak doldurur. Aynı durum aşk için de geçerlidir. Bilinçaltında, sevilmeye değer olduğunu düşündüğümüz kişinin nitelikleri vardır. Bu niteliklere uygun birini gördüğümüzde, kimyasal bir takım salgılar ortaya çıkar ve aşık olduğumuzu hissetmemize yol açar.
Pek çoğumuzun yaşamış olduğu bir süreç vardır. Karşılaştığınız ideal kişiyle geçirilen ilk zamanları hatırlayın. Hani sabaha kadar telefonda konuşup uykusuz işe gitmenize rağmen, hiç yorgunluk hissetmediğiniz günleri düşünün. Kendinizi ne kadar iyi ve keyifli hissettiğinizi hatırlayın. Yaşam ne güzeldi değil mi? İçiniz içinize sığmazdı, yerinizde duramazdınız.
Birlikte olmayı arzuladığınız kişiyle geçirilen zaman içinde beyin, “amfetamin” denilen maddeler salgılar. Bu da canlılık, zindelik hissi yaratır. Bedenin salgıladığı bu maddenin uyarıcı etkisi vardır. Buna doğal uyuşturucu diyebiliriz ve bağımlılık yaratır.
O kişinin olmaması ise, uyarıcı maddenin üretimini durdurur. Bir bağımlı gibi, o kimyasal maddeyi isteriz. Kişinin yokluğunun bizde depresyona, mutsuzluğa yol açması halleri, amfetaminin salgılanmasının durmasından kaynaklanır.
Aşık olduğunuz ilk günler, ortalıkta mecnun gibi gezmenizin sebebi ise, morfindir. Mutlu olduğunuz anları, o kişiyi ve birlikte geçirdiğiniz vakti düşündüğünüzde, beyin doğal bir morfin salgılar. Bu morfinin yarattığı etki ile duygusal durumunuz iyi olur.
Peki, neden bu hisler sonsuza kadar sürmez? Neden aşkın ömrüne 3 yıl derler? Heyecan, tutku gibi duygularla bir araya gelmiş kişilerin, bu duyguları ortalama 3 yıl sürdürebildiği görülmüştür. Bunun sebebi, zaman içinde merakın ve heyecanın azalmasıdır. Kimyasal maddelerin salgılanması yavaş yavaş azalır. Karşımızdaki kişiye olan ilgimiz azalır.
Eğer birbirini seçen kişilerin tutku, cinsel çekim ve heyecan haricinde tutunabileceği daha sağlam temelleri yoksa, ilişki monotonlaşmaya başlar. Bir sonraki adımında ayrılık ve aldatmaya doğru gider. Bu yüzden sevmek, öğrenmeyi ve gelişmeyi gerektirir. Bu yüzden, kalbinize sevmeyi öğretmeniz çok önemlidir. Bir insanı seçtiğinizde ve ona karşı bir takım hisler yaşamaya başladığınızda, bunun olgun bir aşk duygusu mu; yoksa sadece heyecan, tutku ve cinsel çekimden oluşan duygu sihri mi olduğunu anlamanız gerekir. Temeli sağlam olmayan bina gibi, duygularınızın da altı boşsa, ilk depremde yıkılması yüksek ihtimaldir.
Bana göre aşk vardır ve yaşanmalıdır. Ancak her duyguyu aşkla karıştırmak, bizi sıkıntıya ve sonraki adımında üzüntüye boğar. Aşk, sevgi gelene kadar aklınızda nöbet tutan duygudur….
Candan Ünal
candanmektuplar@msn.com

0 Response to "Aşk Var mı, Yok mu? (Candan Ünal)"

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

wibiya widget

powered by Blogger | WordPress by Newwpthemes | Converted by BloggerTheme